Powrót z wakacji bez upominków dla bliskich to niemal grzech! Warto pomyśleć, co ucieszy naszą rodzinę lub znajomych. W Chorwacji nie brakuje lokalnych produktów, które spodobają się nie tylko Tobie!

Jakie pamiątki przywieźć z Chorwacji?

Chorwacja słynie między innymi z produktów kulinarnych – warto kupić wino, rakiję, oliwę, suszone owoce i pomidory – ale nie tylko. Popularne są też wyroby ręczne, np. przedmioty wykonane z białego kamienia. Na straganach i targowiskach znajdziecie szeroki wybór produktów – wśród nich zegary, misy, figury, biżuterię itd. Ogromny wybór znajdziesz na wyspie Brac, która z nich słynie!

Z produktów kulinarnych warto też pamiętać o wspaniałych serach – znajdziecie je na przykład na wyspie Pag. Popularna jest też kiełbasa kulen – wędzony przysmak regionu Slavonia, suszona szynka, czyli pršut, suszone w słońcu figi i pomidory, a także dżem z fig i korzenne ciasteczka. Słodkości i przetwory znajdziemy na wszystkich lokalnych targowiskach. Duży wybór ziół i przypraw także zawróci Wam w głowie!

Wielką niespodzianką będzie także rakija – najpopularniejszy alkohol w Chorwacji. To w zasadzie ich narodowy trunek! Poddaje się ją kilka razy destylacji, jest mocna, bo zawiera aż około 40-70% alkoholu. Przyrządza się na bazie różnych owoców, m.in. winogron, śliwek, moreli, gruszek, a ponadto można ją wzbogacić miodem, ziołami (popularna jest wersja z rozmarynem, lawendą czy miętą) oraz orzechami. Picie rakii to niemal rytuał – nie wolno odmówić gospodarzowi, który nas nią częstuje!
(Kkw / Fot. Pixabay/zalazaksunca)