Chorwacja słynie ze znakomitej pogody – gorącego lata, słonecznego września i przyjemnej wiosny. Wybór odpowiedniej pory na podróż zależy od tego, jak chcemy spędzić urlop.

Kiedy wybrać się do Chorwacji?

Bez wątpienia do najgorętszych miesięcy należą lipiec oraz sierpień, czyli wakacje. Temperatura powietrza może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza! Zwykle jednak oscyluje w granicach 27-35. To wymarzone warunki dla spragnionych lejącego się z nieba żaru i plażowiczów, którzy czekają na taką pogodę cały rok.

Trzeba jednak korzystać ze słońca z umiarem i pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa – np. o kremie z filtrem, obowiązkowym kapeluszu lub innym nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz przerwie w południe, kiedy słońce grzeje najmocniej. Piękna opalenizna przypłacona zdrowiem to nie najlepsza pamiątka z wakacji…

Poza tym wysoki sezon – przypadający na lipiec i sierpień – nie jest dobry na zwiedzanie. Upał jest zbyt męczący, a wszędzie czekają kolejki i tłumy turystów. Wtedy też jest najdrożej. Jeśli mamy w planach zwiedzanie miasteczek, wysp czy wybrzeża, najlepiej wybrać się do Chorwacji wiosną lub na przełomie sierpnia i września. To także dobry moment na podróż dla miłośników wędrowania po górach, trekkingu i wspinaczki. Góry stanowią ważny element chorwackiego krajobrazu – ciągną się wzdłuż niemal całego wybrzeża. Przygotowano liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu zaawansowania.

Polecamy wybrać się na najwyższy szczyt Chorwacji – Dinara leżąca na wysokości 1830 m n.p.m.) to prawdziwe wyzwanie!