Skąpana w słońcu Chorwacja kusi turystów różnorodnymi atrakcjami na stałym lądzie oraz wyjątkowymi wyspami.

Chorwacja – perła Adriatyku

Chorwacja leży w Europie Środkowej, nad Morzem Adriatyckim, na terenach przedalpejskich i Gór Dynarskich. Linia brzegowa jest niezwykle długa, a dodatkowo do Chorwacji należą liczne wyspy, co czyni ją niezwykle atrakcyjną destynację turystyczną.

Położenie geograficzne Chorwacji sprawia, że można cieszyć się panującym tu klimatem śródziemnomorskim. Przeważa on w całym kraju, a głównie nad Adriatykiem, dlatego wybrzeże i wyspy szybko podbiły serca turystów. Temperatura wody w morzu w sezonie letnim waha się między 22-28°C – jest więc idealna także na rodzinne wakacje! W północnej części Morza Adriatyckiego woda jest nieco chłodniejsza.

Upalne i słoneczne lato doceniają miłośnicy relaksu na plaży, ale zwolennicy gór też będą zadowoleni – w najwyżej położonych regionach Gorski Kotar i Lika panuje klimat górski.

Co więcej, chorwackie wybrzeże zaliczamy do najbardziej nasłonecznionych – średnia temperatura latem wynosi 26-30°C, ale często sięga nawet 35°C. Jeśli upały są dla nas zbyt męczące, z powodzeniem można wybrać się tu w kwietniu lub maju – przyjemny klimat zachęca do zwiedzania miasteczek pełnych zabytków. Znakomity jest też koniec września i początek października, gdyż pozwala połączyć wylegiwanie się na plaży z wycieczkami po okolicy. Terminy poza najwyższym sezonem polecamy głównie rodzinom z małymi dziećmi oraz seniorom.