Dalmacja i Istria to malownicze regiony Chorwacji i popularny kierunek wśród turystów. Chorwacja zachwyca wspaniałymi wyspami – wybraliśmy 5 najpiękniejszych, idealnych na relaksujący urlop.

Popularne wyspy Chorwacji – TOP 5

Zaplanuj słoneczny wypoczynek
Chorwacja to różnorodność wysp – półwysep Krk połączony jest z lądem mostem, Brać słynie z jednej z najpiękniejszych plaż w Europie – Zlatni Rat, a Hvar czy Korcula słyną z pięknych starówek. Znajdują tu coś dla siebie zarówno miłośnicy rajskich plaż, jak i kurortów z nowoczesną bazą hotelową czy zabytkowych miasteczek. Mimo że jest ponad 1200 wysp i wysepek chorwackich, wybraliśmy kilka idealnych na urlop – oto nasz ranking TOP 5 wysp Chorwacji. Warto podkreślić, że nie wszystkie wyspy są zamieszkałe i dostępne dla turystów.

Wyspa Hvar
Wyspę Hvar określa się jako „Królową Chorwackich Wysp” – pola lawendowe, winnice czy gaje oliwne oraz archipelag Pakleni Otoci to jedynie kilka argumentów, które przemawiają za wyborem tej wyspy na miejsce urlopowe. Będąc na tej wyspie warto zwiedzić miasto Hvar – znajduje się w nim majestatyczna forteca Španjola i antyczny Stari Grad. To w nim wybudowano pierwszy teatr miejski w Europie. Wyspa jest jedną z najcieplejszych na Adriatyku. Nie brakuje tu słońca nawet po sezonie.

Wyspa Rab
W czasach rzymskich wyspę Rab określano jako wyspę szczęścia. Rajski krajobraz sprawia, że turyści chętnie spędzają tu wakacje – plaże oblewane przez turkusowe wody Adriatyku robią wrażenie. To właśnie tutaj jest najwięcej piaszczystych plaż w stosunku do powierzchni wyspy. Rab to jedna z najbardziej zielonych wysp Adriatyku.

Wyspa Krk
Największą z wysp adriatyckich jest Krk – starówka miasta Krk z Vela Placa na czele spodoba się miłośnikom zwiedzania, zabytków i perełek. Plaże zdobyły z kolei ważny certyfikat Błękitnej Flagi – dla poszukujących słońca będzie to idealny kierunek urlopowy. Poza tym na Krk można się łatwo dostać z lądu – najlepiej krčkim mostem lub promem.

Wyspa Korčula
Korčula leży na południu Dalmacji – to górzysta wyspa, pełna wspaniałej zieleni i malowniczych zatoczek. Legenda głosi, że to tutaj urodził się Marco Polo – znajduje się tu dom żeglarza i muzeum. Miasto o tej samej nazwie uchodzi za jedno z najładniejszych nadadriatyckich miast średniowiecznych. Z uwagi na architekturę miasta i liczne zabytki określa się je mianem „Małego Dubrownika”.

Wyspa Brač
To z kolei trzecia co wielkości wyspa w Chorwacji – jej największą atrakcją jest plaża Zlatni Rat, czyli Złoty Róg. W zależności od kierunku fal i wiatru, plaża zmienia swój wygląd. Zawsze wygląda jak mieniący się złotem róg. Poza tym na wyspie zachwyca m.in. zatoka Lovrečina – znajduje się u stóp ruin klasztoru. Z kolei miasto Milna to idealna miejscówka dla fanów nurkowania.

Cres, Pag czy inne wyspy chorwackie też warte są odwiedzenia – można zdecydować się na urlop łączony i spędzić tydzień na jednej z nich, a tydzień na innej.

Lena.k, f: sebastiangoessl / pixabay