Dlaczego Split nazywany jest stolicą chorwackiej Dalmacji? Warto przekonać się o tym osobiście, spędzając tu długi weekend.

Split – chorwackie miasto idealne na wypad weekendowy!

Split cieszy się wielką popularnością wśród turystów szukających idealnego miasta na szybki, krótki wypad weekendowy. Albo po prostu kilkudniowy urlop. To świetny wybór, gdyż w wakacje można znaleźć niedrogie bilety lotnicze do tego miasta. Nie jest ono ani małe, ani ogromne, ale za to pełne zabytków! A w okolicy warto też ujrzeć malutki, ale jakże piękny Trogir…

Split jest miastem niebywale malowniczo położonym, zresztą taki właśnie był plan (o czym za chwilę). Znajduje się na półwyspie, oblewany jest przez ciepłe wody Adriatyku. Oferuje turystom piękną i zabytkową Starówkę, słynny port oraz swoją wizytówkę i symbol zarazem – ogromny pałac Dioklecjana.
Jak wspomnieliśmy, położenie Splitu nie jest przypadkowe – miejsce to wybrał cesarz rzymski, gdyż jest to jedno z najcieplejszych miejsc na całym tym wybrzeżu. Można więc do woli spacerować obsadzoną palmami promenadą, zwiedzać, chłonąć atmosferę miasta, zadumać się nad murami obronnymi, a wieczorem odpocząć w cieniu murów Starówki przy lampce wina. Albo też na pałacowym dziedzińcu, gdzie często organizowane są koncerty.
Niedaleko Splitu są też inne atrakcje – można skorzystać z transportu publicznego lub wypożyczyć samochód i ruszyć na wycieczkę do Parku Narodowego Krka lub do Trogiru. Tutejsza Starówka trafiła nawet na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.