Chorwaci słyną ze swej gościnności, ale zwykle można tego doświadczyć w mniejszych miasteczkach i wsiach, poza kurortami turystycznymi.

Wybrane obyczaje w Chorwacji

Często poznani na ulicy mieszkańcy chętnie dzielą się opowieściami o regionie, polecą lokalne dania, nawiążą pogawędkę przy własnej produkcji winie.

W Chorwacji bardzo łatwo nawiązuje się nowe znajomości, ale niektórych tematów lepiej nie poruszać – np. wojny z Serbami.
Po zakończeniu długiej wojny, większość Serbów opuściła ten obszar – nadal mieszka ich tu zaledwie 5%. Na północy żyje sporo Włochów, a poza tym Bośniaków, Słoweńców, Węgrów, Czarnogórzan i Macedończyków. Jak to Bałkanach – prawdziwy tygiel kultur.

Ponadto Chorwaci są mocno przywiązani do tradycji – jest to cecha wspólna Bałkanów. Zwyczaje związane z życiem narodu obejmują m.in. liczne obyczaje ludowe, święta religijne, uroczystości, festiwale, koncerty muzyczne czy tradycyjną kuchnię. Wśród nich warto wymienić m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, ale i wyjątkowy karnawał na Korčuli, kiedy to organizowane są bale maskowe. Dla tego widowiska warto przypłynąć na tę wyspę poza sezonem, w styczniu lub lutym.

Chorwaci słyną też z przedmiotów wykonywanych ręcznie – warto przywieźć je jako upominki dla bliskich. Na targowiskach można znaleźć prawdziwe skarby, m.in. haftowane obrusy, biżuterię z morskich koralowców i muszelek, przedmioty drewniane lub ceramiczne. Wszędzie kupimy też napoje produkowane w Chorwacji – piwo, wino, ale i mocną rakiję.